1

Na rozległym obszarze mongolskiego stepu, Munkhbold Bold siedzi na kamieniu, ubrany w czerwonego jelenia i spogląda na swoje pasące się poniżej bydło, kozy, owce i jaki. Potężne wielbłądy i dzikie konie dopełniają obrazu, podkreślając tysiącletnią tradycję Mongolii. Od pokoleń Mongołowie wędrowali jako koczownicy, ze swoimi rodzinami i trzodą. Kochają swoją wolność i życie wyznaczone rytmem pór roku w niemal nieograniczonym i nienaruszonym ekosystemie.

 

Nowy rozdział w tradycji liczącej tysiące lat

Wraz ze swoim bratem Tselmegem Boldem, Munkhbold Bold pisze nowy rozdział w uświęconej przez wieki tradycji mongolskiej: w 2017 roku bracia Bold założyli markę „Noble Nomads”, aby połączyć tradycję z nowoczesnością. «Wraz z naszą firmą Noble Nomads chcielibyśmy przyczynić się do zachowania tożsamości kulturowej naszych ludzi, pomagając w dostarczaniu do Europy wysokiej jakości, przyjaznych dla środowiska produktów mongolskich nomadów» - mówi Munkhbold Bold, który studiował informatykę w Niemczech.

2

Munkhbold Bold i Tselmeg Bold łączą tradycję i nowoczesność.

Pełen miłości związek ze zwierzętami

Bracia Bold wiedzą wszystko o mongolskich metodach chowu bydła i nieco dłuższych, niż w innych krajach, procesach niezbędnych do produkcji wełny kaszmirowej i wielbłądziej. Tak więc swobodnie wędrujące kozy kaszmirowe nie są strzyżone, ale czesane ręcznie, gdy ich sierść zmienia się na wiosnę. Ponieważ delikatność i długość włosia koziego decyduje o jakości kaszmiru. Nawet najnowocześniejsze maszyny nie są w stanie odróżnić cienkiego podszerstka od grubej warstwy wierzchniej, bracia Bold ręcznie oddzielają wierzchnią warstwę od podszerstka i w ten sposób prawie 60% czesanych włosów jest usuwanych.
Kaszmir od Noble Nomads słusznie uważany jest za najlepsze włókno kaszmirowe na świecie.

 3

Noble Nomads ręcznie czeszą kozy kaszmirowe w momencie, gdy ich sierść zmienia się na wiosnę.

Zrównoważona produkcja wełny

W przypadku wełny wielbłądziej procedura pozyskania wełny jest jeszcze bardziej czasochłonna. Koczownicy pozyskują ją, gdy sierść zmienia się od późnej wiosny do początku lata. W tym celu wielbłądy nie są strzyżone, zamiast tego koczownicy zbierają futro, gdy wielbłąd je zrzuci. Daje to około 8 do 10 kg wełny z jednego wielbłąda.

Ze względu na ekstremalną zmienność klimatu - w miesiącach zimowych temperatura w Mongolii może spaść do -40 ° C - wełna z wielbłądów mongolskich z natury dobrze reguluje temperaturę.

Wełna wielbłądzia jest przyjazna dla skóry i odpowiednia dla alergików, ponieważ zawiera tylko niewielką ilość lanoliny.

 

włóczka Noble Yak

włóczka Noble Camel

 

Artykuł zaczerpnięty z materiałów firmy LangYarns.

Zaloguj się by komentować.

Komentarze

0
ANNAJANECZEK 11
2 years ago
świetny artykuł.trzymając w ręku motek można sobie wyobrazić zwierzątko które było niedawno ubrane ,może troszkę inaczej ale właśnie w owy moteczek
Like Like
0
anna2578
2 years ago
No to właśnie teraz tam wyczesywanie trwa na całego.
Dziewczyny kto chciałby tam teraz być na tym stepie ,ubrana w ciepłe dzianiny,i z głową całkowicie wolną od złych myśli?
Like Like