sweterek z alpaki<- sweterek z włóczki Suri Alpaca

Wełna z alpaki nie przyjmuje łatwo brudu. Czasem alpakową dzianinę wystarczy tylko przewietrzyć na balkonie bądź ogrodzie, jednak, gdy to nie pomoże, albo czujemy, że potrzebujemy więcej świeżości, to pamiętajmy o kilku zasad pielęgnacji produktów wykonanych z tego włókna.

Zaleca się, żeby wszelkie dzianiny z alpaki prać ręcznie, w letniej wodzie o temperaturze do 30°C. Ważne, żeby temperatura wody podczas prania i płukania była taka sama. Gwałtowna zmiana temperatury może spowodować skurczenie się włókna. 

Pierzemy bardzo delikatnie. Najpierw pozwalamy dzianinie lekko nasiąknąć wodą, a potem ugniatamy – nie pocieramy, nie wyciskamy, nie skręcamy. To bardzo ważne, ponieważ inne czynności niż ugniatanie mogą spowodować zmechacenie lub sfilcowanie wełny.

Jeśli zdecydujemy się użyć jakiegoś detergentu, wybierzmy płyn przeznaczony do prania ubrań wełnianych, albo niektórzy eksperci polecają użycie nawet naturalnego szamponu bez dodatku chemii. Na końcu nadmiar wody należy odcisnąć za pomocą suchego ręcznika – pamiętajmy, nie wykręcajmy wełny, bo możemy zniszczyć strukturę włókna.

Wszelkie produkty wełniane zaleca się suszyć na płasko. Powieszenie mokrego swetra na wieszaku, może spowodować, że zrobi się z niego tunika, a rękawami obwiążemy się dwa razy... Dlatego najlepiej wilgotną dzianinę ułożyć delikatnie na ręczniku - nie rozciągać, żeby nie straciła swojego pierwotnego kształtu, i pozostawić „w spokoju” do wyschnięcia.

Nie kładźmy ubrań blisko źródła ciepła: grzejnika, kaloryfera, czy nawet na słońcu. Pozwólmy wełnie wyschnąć w temperaturze pokojowej, tylko wtedy jej włókna zachowają swoje pierwotne właściwości, a my będziemy mogli dalej cieszyć się naszym ukochanym swetrem.

 

Zaloguj się by komentować.

Komentarze

0
rita
2 years ago
Artykuł oczywiście przeczytany.Dziękuję za te cenne wskazówki,bo moja alpaka czeka w kolejce do przerobienia.
Like Like
0
Mariolcia
2 years ago
Magdodyl i Rito bardzo dziękuję Wam za miłe słowa. Mam nadzieję, że sweterek nie przyćmił informacji o pielęgancji alpaki :-)))) Dziergajmy, nośmy, pielęgnujmy to niezwykłe włókno.
Like Like
0
rita
2 years ago
Śliczny,kobiecy sweterek.Różyczki to wzór z mojej młodości,wszystkie moje koleżanki dziergały tym wzorem.
Like Like
0
magdadyl66
2 years ago
Cudne te różyczki! Pięknie Pani wygląda Pani Mariolciu :)))
Like Like