Kaszmir to najdelikatniejsza i na najbardziej luksusowa wełna na świecie. Ta najwyższej jakości pozyskiwana jest z kóz kaszmirskich żyjących na zboczach Himalajów i w Mongolii. Dlaczego właśnie stamtąd? Otóż kozy potrzebują ekstremalnych warunków pogodowych i różnicy temperatur od -40 do +40, żeby mogły wytworzyć chroniącą ich warstwę puchu zwaną podszerstkiem.

Runo kóz kaszmirskich składa się z dwóch warstw: wierzchniej – grubej i nieprzemakalnej oraz wewnętrznej - z krótkim, cienkim i bardzo delikatnym włosem.

W przeciwieństwie do owiec kóz się nie strzyże, tylko wyczesuje i to w dodatku ręcznie, grzebieniami z długimi zębami.

Po wyczesaniu te dwie warstwy należy oddzielić, by został tylko cenny, miękki puch. Najcenniejsze włókno pozyskiwane jest z runa wyczesanego pod szyją zwierzęcia, średnia średnica tych włókien wynosi 15-19 mikronów.

Jak powszechnie wiadomo wszystkie rzeczy robione ręcznie są czasochłonne i kosztowne, więc cena surowca pozyskanego w ten sposób również do najtańszych nie należy - a kaszmir możemy pozyskać tylko w ten sposób.

Kolejnym czynnikiem mającym duży wpływ na cenę jest to, że rocznie z jednej kozy kaszmirskiej pozyskuje się od 180 do 400 gramów wełny!

Jednak kaszmir jest przede wszystkim „cenny” dzięki swoim właściwościom:

- mimo że bardzo cienki i leciutki, jest 10 razy cieplejszy niż wełna owcza

- posiada właściwości termoregulacyjne - grzeje, gdy jest chłodno, a podczas upałów izoluje ciało przed wysoką temperaturą

- jest higroskopijny – pochłania wilgoć, a dodatkowo pod wpływem wody włókno się rozluźnia

- dzięki braku lanoliny jest antybakteryjny oraz hipoalergiczny

- jest jedwabisty, niesamowicie miękki i delikatny w dotyku, wręcz idealny dla osób wrażliwych

 

Jeśli marzy nam się wydziergana odrobina luksusu z lekką nutką subtelnej elegancji to koniecznie musimy sięgnąć po motki kaszmirowe lub inną wełnę wzbogaconą o to szlachetne włókno – efekt gwarantowany!

Włóczka bawełniana

Włóczka dziecięca

Włóczka jedwabna

Włóczka wełniana

Włóczka na skarpety i swetry

Zaloguj się by komentować.