Lyocell inaczej Tencel, Lenzing, Seacell, Newcell, a nawet Excel (nazwa zależy od nazwy firmy, która je produkuje) to włókno, które ostatnio szturmem zdobywa przemysł włókienniczy.

Jest w 100% włóknem roślinnym pozyskiwanym z drzewnej celulozy, najczęściej z eukaliptusa, rzadziej z drzew bukowych, brzozowych lub bambusa.

Gdy słyszymy włókno wytworzone z celulozy pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to wiskoza. Przez długi okres, było to jedyne włókno pozyskiwane w ten sposób, jednak w 1972 roku w fabryce American Enka uzyskano podobną techniką włókno Tencel.

W przeciwieństwie do wiskozy, lyocell, mimo że zaliczany do włókien w pół-syntetycznych, pozostaje włóknem w pełni ekologicznym.

Przy jego produkcji wykorzystuje się o wiele mniej wody i energii, a co jeszcze ważniejsze rozpuszczalniki, potrzebne do uzyskania z celulozy włókien, są całkowicie nietoksyczne (przy produkcji wiskozy niestety pojawia się ostra, niebezpieczna dla środowiska chemia).

Materiał wykonany z włókien lyoecllu jest w pełni degradowalny. Możemy go wrzucić nawet do naszego przydomowego kompostownika, a po 6 tygodniach nie będzie po nim śladu.

Dodatkowo lyocell, pomimo obróbki chemicznej, nadal posiada wszystkie właściwości włókna naturalnego. Doskonale reguluje temperaturę – w dzianinie z tego włókna nie jest nam ani za chłodno, ani za gorąco. Jest higroskopijny - pochłania wilgoć i oddaje ją na zewnątrz dzianiny. Jest materiałem oddychającym i nie absorbuje zapachów z zewnątrz.

Dzięki licznym nanowłóknom, z których jest zbudowany, w dotyku jest bardzo gładki i delikatny dla skóry. Nie powoduje podrażnień i spokojnie można mu przypisać właściwości antybakteryjne.

Ponadto jest wytrzymalszy niż bawełna czy len i nie straszne mu liczne prania, po których jego wygląd się nie zmieni. Nie wie również, co to zagniecenia.

Nie pozostaje nam nic innego jak wypróbować to cudownie nowoczesne i ekologiczne włókno na sobie i przekonać się o jego właściwościach.

Włóczki zawierające Tencel:

Włóczka bawełniana

Włóczka jedwabna

Włóczka wełniana

 

 

Zaloguj się by komentować.

Komentarze

0
Kolorowo
2 years ago
Mam doświadczenie z włóczką Balance-jest świetna. Artykuł pouczający. Dziękuję.
Like Like
0
MADZIA 74
2 years ago
Bardzo ciekawy artykuł. Oby więcej takich .
Like Like
0
grażetka66
2 years ago
Kolejny,bardzo ciekawy dla mnie artykuł. A z te celem mam okazję,że tak powiem namacalnie się zapoznać,dziergam bluzeczkę z Balance,wspaniała włóczka.
Like Like
0
piskorzyna@interia.pl
2 years ago
Tencel znam w tkaninie teraz kolej na wypróbowanie włóczki.
Like Like