Jak dodawać oczka podczas robienia na drutach – to pytanie szczególnie często pojawia się u osób dopiero zaczynających swoją przygodę z drutami.

W Internecie znajdziemy mnóstwo rozwiązań i filmików pokazujących nabieranie dodatkowych oczek, bowiem ile dziewiarek, tyle sposobów dziergania.

By wybrać dla siebie najłatwiejszy, najbardziej nam odpowiadający, trzeba po prostu próbować. Tylko w ten sposób dowiemy się, kiedy jaką metodę wybrać i z którą jest nam najbardziej po drodze.

Poniżej przedstawiamy pięć, naszym zdaniem jednych z najpopularniejszych, sposobów dodawania oczek w robótce. Przypominamy, że oczka dodajemy po prawej stronie robótki.

Pierwszy i zarazem najprostszy sposób, to NARZUT. W miejscu, w którym chcemy dodać oczko nawijamy włóczkę na prawy drut (jeśli jesteśmy praworęczne; jeśli leworęczne to na lewy drut) i przerabiamy robótkę dalej.
Stosując tę metodę w dzianinie tworzą się małe „otworki”, dlatego jest ona często wykorzystywana przy tworzeniu swetrów ażurowych, w raglanie, czy w chustach.

Niestety nie sprawdzi się np. przy taliowaniu swetra. Wtedy lepiej zdecydować się na dodanie oczek poprzez WYCIĄGNIĘCIE NITKI Z RZĘDU NIŻEJ.
Przerabiając robótkę, w miejscu, w którym chcemy dodać oczko – pomiędzy jednym, a drugim oczkiem, sięgamy drutem do nitki, która znajduje się pomiędzy oczkami, okręcamy ją, nakładamy na lewy drut (tak robią praworęczni, leworęczni przekładają na prawy drut) i przerabiamy jak zwykłe oczko.

Kolejnym sposobem jest dodatkowe OCZKO Z NÓŻKI OCZKA RZĘDU NIŻEJ. Jeśli zdecydujemy się na taką metodę musimy wbić się drutem w nóżkę oczka z rzędu niżej, nałożyć ją na lewy drut (prawy u leworęcznych) i przerobić jak zwykłe oczko.
Takie rozwiązanie sprawdzi się, jeśli nie chcemy, żeby w miejscu dodania oczek tworzyły się „dziurki”, np. przy kształtowaniu rękawów.

Inną techniką dodawania oczek jest PRZEROBIENIE JEDNEGO OCZKA NAJPIERW OD PRZODU, A POTEM OD TYŁU. Polega ona na tym, że najpierw przerabiamy oczko „klasycznie” i nie ściągając go z drutów wkuwamy się w nie od tyłu i przerabiamy jeszcze raz.

Jeśli taka metoda nam nie do końca odpowiada, możemy jeszcze dodać oczko PRZERABIAJĄC DWA OCZKA RAZEM. Wkuwamy się drutami w dwa oczka, przerabiamy, nie ściągamy z drutów, robimy narzut i ponownie przerabiamy dwa oczka. Dzięki temu z dwóch oczek otrzymałyśmy trzy.

Podczas dodawania oczek ważne jest napięcie nitki – to ono decyduje, czy oczko będzie luźne, czy bardziej zwarte. Nigdy jednak całkowicie nie „ukryjemy” miejsca, w którym oczko zostało dodane. W zależności od wybranej przez nas metody będzie ono mniej lub bardziej widoczne. Najważniejsze, żebyśmy odnalazły swój sposób dodawania oczek i żeby sprawiało nam to przyjemność, a nie przysparzało dodatkowych nerwów.

Jeśli chcecie dokładnie obejrzeć na filmie instruktarzowym jak dodać oczka którymś ze sposobów opisanych wyżej, zapraszamy Was tutaj:

Inne filmy:
https://www.youtube.com/watch?v=WIttUkAROmk&t=4484s

Zaloguj się by komentować.

Komentarze

1
PiotrS
2 years ago
Ciekawy i pomocny artykuł! Bardzo dziękuję za pulikacje. Przy okazji znalazłem jedną literówkę "WYCIĄNIĘCIE NITKI Z RZĘDU NIŻEJ." = zabrakło G w pierwszym słowie.
Like Like
1
Margarida
2 years ago
Bardzo dziękuje za usystematyzowanie pewnej wiedzy. A pelerynka trafi pewnie do Moteusza. On przecież ciężko pracuje pomagając Stasi w dzierganiu :)
Like Like
0
MADZIA 74
2 years ago
Ale super artykuł. Tak bardzo potrzebny i przejrzyście i dokładnie opisany Dodatkowo pokazane na filmie.Podobaja mi sie bardzo takie filmiki krótkie, treściwe i tematyczne. Oby więcej takich. Przeczytalam i obejrzałam z wielkim zainteresowaniem.Kiedyś stosowałam dobieranie z oczka niżej,a najnowszy sposób to bardzo podobny do tego sposobu raz od tylu i raz od przodu. Tylko muszę pamiętać, ze raz dobieram i układam oczka na lewa strone,a raz na prawo..oczywiście w moich ukochanych skarpeteczkach. Najmniej widoczny ,prawie wcale.Jak na razie najlepszy, bo nie mam dziurek w miejscu dobierania. Czekam na kolejne ciekawostki techniczne. Pozdrawiam.
Like Like