yak

Photo by Shane Aldendorff from Pexels

Samo zwierzę na pierwszy rzut oka przypomina krowę z długim włosiem i jest to bardzo dobre skojarzenie, bo należy do rodziny wołowatych. Żyje jednak w warunkach bardziej zbliżonych do tych, w których żyją kozy kaszmirskie i tu pojawia się kolejne bardzo dobre skojarzenie: włosie jaka można spokojnie porównywać do kaszmiru.

Obecnie jest ono o wiele mniej powszechne i rozpoznawalne niż kaszmir, ale posiada równie cudowne właściwości. Jaki, podobnie jak kozy kaszmirskie, żyją w trudnych i wymagających warunkach atmosferycznych, na wysokości ponad 3000 m n.p.m. (w Tybecie, Indiach i Chinach), gdzie amplituda temperatur jest bardzo duża. Dostosowując się do otoczenia zwierzęta wytworzyły dwie warstwy włosia, które pozwalają utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Wierzchnia warstwa chroni głównie przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, wewnętrzna natomiast stanowi barierę dla zimna. Jest też o wiele delikatniejsza i cieńsza i to z niej pozyskuje się włókna do wyrobu dzianin.

Podczas pierzenia wiosennego zwierzęta są wyczesywane, a cenny, wewnętrzny puch zbierany ręcznie.
Z dorosłego jaka rocznie można pozyskać tylko 100g przędzy – to pokazuje jak luksusowe i drogie jest to włókno.

Jest bardzo cienkie, ma ok. 15-17 mikronów, ale przy tym niesamowicie wytrzymałe i odporne na użytkowanie. Mimo swojej niewielkiej grubości zapewnia wiele ciepła.

Jak każde naturalne włókno jest oddychające, a dodatkowo prawie nie posiada lanoliny, która niektórych może uczulać.
Ma właściwości higroskopijne i odprowadza wilgoć na zewnątrz, dzięki czemu skóra pozostaje sucha. Włókno jest bardzo sprężyste i miękkie, nie uczula ani nie drapie. Idealne dla alergików i wrażliwców.

Wełna jaka świetnie nada się na wszelkie wyroby i akcesoria zimowe, które szczególnie docenimy podczas pieszych wędrówek. Dzianiny z niej będą niesamowicie ciepłe i lekkie.

Zawsze jednak musi być jakiś minus – w tym przypadku jest to niestety cena motka oraz to, że takiego swetra nie wypierzemy w pralce, ale czy to nas zniechęci do zakupu i przetestowania… chyba nie ;)

Włóczki zawierające runo yaka:

 

Zaloguj się by komentować.

Komentarze

0
piskorzyna@interia.pl
2 years ago
Ta długa sierść jaka ma bardzo ciekawy kolor ,krótka jest pewnie jaśniejsza.Ja skusiłam się na czerwonego i zółtego yaka już jakiś czas temu.W pospiesznym świecie chcemy szybko - dzianina szybko więc grube druty ,pranie najlepiej w pralce i suszarce.Ktoś powiedział,że spodnie podarte ,to nie czekam y aż się podrą tylko kupujemy podarte...
Like Like