bawełna BIO

Kiedy decydujemy się na bawełnianą dzianinę najczęściej zależy nam na tym, by była ona w pełni oddychająca, by organizm się w niej nie pocił, nie odparzał, a skóra nie była podrażniona.

Żeby mieć pewność, że bawełna będzie wysokiej jakości i na pewno będzie „100% bawełną”, a nie tylko opisem na metce, warto zdecydować się na zakup bawełny potwierdzonej certyfikatem, np. bawełny ekologicznej, zamiennie nazywanej bio bawełną lub bawełną organiczną.

Bawełna posiadająca certyfikat bawełny ekologicznej znacznie różni się od bawełny pozyskiwanej na skalę przemysłową. Jej hodowla prowadzona jest w zgodzie z naturą, co pozwala na uzyskanie lepszej jakości włókien.

Pierwsze różnice między bio bawełną a bawełną przemysłową pojawiają się już na etapie sadzenia ziaren. Gleba, w której będzie rosła roślina musi być wolna od jakiejkolwiek chemii.
Do uprawy nie stosuje się toksycznych środków ochrony roślin ani sztucznych nawozów. Używać można jedynie naturalnych i biodegradowalnych oborników. Do walki ze szkodnikami korzysta się z owadów lub zamiennie kwasku cytrynowego, czosnku lub papryczek chili.

Odchwaszczanie przeprowadzane jest ręcznie, dzięki czemu sama bawełna pozostaje o wiele czystsza. Także zbiory wykonywane są ręcznie, a do barwienia stosuje się naturalne barwniki.

Taki proces znacznie podnosi ostateczną cenę produktu, ale dzięki tym zabiegom włókna bawełny pozostają grubsze i tym samym są trwalsze. Są o wiele odporniejsze na przecieranie niż zwykła bawełna. Nie tracą sprężystości i wolniej się rozciągają. Bardzo dobrze znoszą pranie nawet w wysokich temperaturach, a kolory nie płowieją tak szybko.

Dodatkowo, bawełna pozyskana w takim procesie produkcji jest bezpieczna zarówno dla alergików, jak i dla dzieci, których skóra jest szczególnie wrażliwa na wszelkie podrażnienia.
Włókna bawełny ekologicznej nie są poddawane żadnemu procesowi chemicznemu, przez co ich faktura pozostaje nienaruszona. Sama bawełna jest bardziej miękka i miła w dotyku.

Kupując bawełnę posiadającą certyfikat mamy również pewność, że nie zostały dodane do niej żadne substancje zapobiegające kurczeniu się dzianiny lub utrwalające kolory, które mogą być niebezpieczne dla naszej skóry i zdrowia.

Decydując się na zakup bawełny organicznej oprócz tego, że dbamy o siebie i naszych najbliższych, troszczymy się także o otaczające nas środowisko. Krótko mówiąc – bio bawełna to same zalety i naprawdę warto się do niej przekonać ;)

 

Bawełna BIO:

Zaloguj się by komentować.