laceChyba każdy rozpoczynając swoją przygodę z dziewiarstwem miał problem z odpowiednim doborem rozmiaru drutów do robótki.

Wiadomo, że na początku wszystko co nowe wydaje się trudne i skomplikowane, ale na szczęście doświadczenie robi swoje i z czasem w ogóle przestaniemy martwić się tym pytaniem. Ale po kolei, od czego zacząć…

Jeśli stawiamy dopiero pierwsze kroki w dziewiarskim świecie na pewno na wstępie pomocna okaże się podpowiedź producenta, jakiego rozmiaru drutów użyć do danej włóczki – informację tę znajdziemy na każdej etykiecie włóczki. Dodatkowo często podane jest również, ile oczek i rzędów należy nabrać, by uzyskać kwadrat 10 cm x10 cm.

Warto pamiętać, że jest to tylko sugestia, nie musimy się jej sztywno trzymać. Niekiedy rozpiętość między podanymi rozmiarami jest spora, a zmiana rozmiaru nawet o ćwiartkę może sporo zmienić w dzianinie. Pozostaje nam więc tylko próbować, którą grubością drutów uzyskamy oczekiwany efekt.

Najlepszym sposobem jest zrobienie próbki, wypranie jej i ocenienie, czy o taki wygląd dzianiny nam chodziło.

Osoby, które dziergają raczej luźno powinny dobierać druty w mniejszym rozmiarze, zaś te, które dziergają ściśle – większe. Nie jest to jednak regułą. Bardzo dużo zależy od tego, jaki charakter ma mieć ukończona przez nas dzianina. Czy splot ma być gęstszy, nieprzezroczysty, przez co dzianina będzie bardziej zbita, czy zależy nam na bardziej zwiewnej i luźnej konsystencji. Ta sama włóczka przerobiona na różnej grubości drutów da zupełnie inny efekt.
Podpowiemy, że do wzorów ażurowych spokojnie można dobrać druty ciut większe, wtedy dzianina będzie wydawać się jeszcze delikatniejsza.

Doświadczone dziewiarki dobierają grubość drutów do włóczki i wizji dzianiny, którą chcą uzyskać, a i tak bardzo często wykonują próbki, bowiem włóczka po praniu może dać zupełnie inny rezultat niż się spodziewamy. Może się rozciągnąć, skurczyć, uzyskać większy włos, przez co wzór nie będzie już wyglądał tak samo itd. itd.

Raczej nie dobieramy włóczki do grubości drutów, chyba że zależy nam jedynie na tym, żeby się szybko przerabiało i nasz projekt był gotowy raz dwa.

Również istotne jest to, że w zależności od tego, na jaki rozmiar drutów się zdecydujemy, zmieni nam się ilość potrzebnych motków do dziergania. Przy mniejszym rozmiarze drutów będziemy potrzebować ich więcej, ponieważ dzianina będzie ściślejsza, a przy większym rozmiarze potrzebujemy mniej metrów nici do przerobienia, a przyszła praca będzie luźniejsza.

Nie sugerujmy się też tym, ile kto nabrał oczek na jakich drutach. Nawet robiąc ściśle według instrukcji drugiej osoby na 99% uzyskamy trochę inny efekt, a szerokość i długość dzianiny zapewne będzie się różnić.

Każda z nas jest inna i dzierga inaczej – i to jest najpiękniejsze – pamiętajmy o tym cały czas :)

Zaloguj się by komentować.

Komentarze

0
Dorissa
2 years ago
Super artykuł ?.
Like Like