bawełna merceryzowanaNa pewno wiele razy zetknęłyście się z informacją umieszczoną na banderoli bądź metce „bawełna merceryzowana” i pewnie nie raz przeszła Wam przez głowę myśl, czym ona się tak naprawdę różni od zwykłej bawełny… a różni się dość istotnym szczegółem.

Otóż, włókna bawełny merceryzowanej pozbawione są swojej wierzchniej, matowej osłony. Dzieje się tak w trakcie procesu chemicznego, któremu są poddawane. Włókna bawełny zanurzane są w roztworze wodorotlenku sodu, który powoduje, że cała pierwsza, wierzchnia warstwa, która pokrywa włókna, rozpuszcza się.

Dzięki temu włókna stają się bardziej podatne na czynniki zewnętrzne, co wcale nie oznacza, że są słabsze. Wręcz odwrotnie, zabieg ten wzmacnia ich strukturę oraz je zmiękcza.

Brak pierwotnej osłony sprawia, że farbowanie takiej bawełny jest o wiele dokładniejsze, a kolory nabierają dodatkowej głębi. Po silnej reakcji chemicznej włosy włókien bawełnianych są jakby „napuchnięte”, a barwnik łatwiej w nie wnika. Dodatkowo zwiększona powierzchnia włosa powoduje, że tkanina staje się bardziej elastyczna i odporniejsza na rozdarcia.

Kolejną charakterystyczną cechą takiej bawełny jest jej połysk, którego nabiera, gdy wierzchnia, matowa warstwa włókna zostaje rozpuszczona, a także niesamowita gładkość.

Ponadto, ubrania mające w swoim składzie bawełnę merceryzowaną zdecydowanie mniej się gniotą, a w dotyku są bardziej miękkie.

Jeśli jeszcze wahacie się z czego wykonać następny letni projekt, przeczytajcie jeszcze raz poniższe zalety bawełny merceryzowanej, a może wtedy wszelkie wątpliwości znikną… ;)

ZALETY BAWEŁNY MERCERYZOWANEJ:

  • posiada delikatny połysk, który nadaje jej szlachetności
  • jest wytrzymalsza od tradycyjnych włókien bawełnianych i bardziej odporna na ścieranie
  • jej gama kolorystyczna jest bardzo bogata, a kolory intensywne
  • kolory utrzymują się dłużej, nie blakną tak szybko podczas prania
  • jest gładka, wręcz aksamitna w dotyku
  • ubrania z niej wykonane mniej się gniotą

Link do bawełny merceryzowanej:

Włóczka bawełniana

Kordonki

Zaloguj się by komentować.

Komentarze

0
mama72
2 years ago
cenne, trzeba zweryfikować punkt widzenia. Dotychczas traktowałam po macoszemu.
Like Like