Royal MacrameMakrama od jakiegoś czasu przeżywa swój renesans. Coraz więcej osób uczy się tej techniki i w wolnym czasie tworzy sznurkowe projekty, a dla niektórych niekiedy staje się to nawet nowym sposobem zarabiania na życie.

Makrama to technika ręcznego plecenia sznurków znana od starożytności. Praktykowana była już w starożytnej Asyrii i Babilonii,a potem przez stulecia znikała i odradzała się na nowo.
W Polsce szczególnie modna była w latach 70. XX wieku. Zapewne wiele osób kojarzy z tamtego okresu różnego rodzaju makramowe ozdoby ścienne, kwietniki czy narzuty.

Obecnie znowu możemy je spotkać w wielu domach. Miłośnicy domowych dżungli często umieszczają swoje rośliny w sznurkowych kwietnikach. Projektanci wnętrz wykorzystują różnej wielkości makaty do zdobienia ścian, makramowe poduszki i narzuty do uatrakcyjnienia zwykłej kanapy, a lampy do nadania wnętrzu nowego ciepłego światła.
Makramowe dodatki w postaci kolczyków, bransoletek czy torebek świetnie wpisują się też w modny styl boho.

Jak widać makrama obecna jest w wielu dziedzinach naszego życia, ale nas chyba najbardziej cieszy to, że wiele osób samodzielnie próbuje sił w tej technice.
Opanować można ją bardzo szybko, nie wymaga jakiś specjalnych umiejętności technicznych czy zaawansowanej wiedzy. Do tworzenia pierwszych projektów wystarczy nam znajomość kilku podstawowych węzłów. Oprócz tego oczywiście potrzebujemy sznurek – najlepiej bawełniany, lniany lubi sizalowy o grubości 2-5 mm, ostre nożyczki i centymetr do odmierzania poszczególnych pasów sznurka.

Przed zabraniem się do tworzenia pierwszego projektu warto obejrzeć kilka filmików na kanale YouTube, które w przystępny i szybki sposób pokażą nam jak mamy wykonać nasze pierwsze dzieło.

Nie zrażajmy się, jeśli na początku nasze prace nie są idealne – wiadomo nie od dziś, że to technika czyni mistrza. Nasze ręce muszą się przyzwyczaić do odpowiedniego naciągnięcia sznurka, zaciśnięcia węzłów, wyrównania splotu itd. Gdy opanujemy tworzenia węzła tkackiego, spiralnego czy rypsowego, każdy kolejny będzie dla nas o wiele łatwiejszy i pójdzie nam o wiele sprawniej.
Nasze projekty staną się coraz dokładniejsze, a bogactwo splotów tylko podkreśli nasz kunszt.
Z czasem do naszych prac możemy też zacząć używać różnego rodzaju dodatków i ozdób: drążków, obręczy, drewnianych kółek lub koralików. Dzięki temu nasze makramowe rękodzieła staną się jeszcze bardziej niepowtarzalne i wyjątkowe.

Ale co najważniejsze i co zawsze podkreślamy – miejcie radość z tworzenia, to ona daje nam energię do działania i sprawia, że się uśmiechamy.

Link do sznurka 2 mm.

Zaloguj się by komentować.

Komentarze

0
Bozena18
2 years ago
Jak zobaczyłam jedną z torb Stasi to też popełniłam torbę wakacyjną ze sznurka 2 mmm.
Już mam kupiony sznurek 3 mmm na kolejne torby i torebki.
Like Like
0
piskorzyna@interia.pl
2 years ago
Dziękuję za krótki rys makramy, w tych wspaniałych wspomnianych latach przymierzałam się do ćwiczenia tej techniki...ale chyba trzeba się przymierzać do nowych umiejętności by któraś zwyciężyła:))i na długo z nami pozostała:))
Like Like