merynos

Zdjęcie ze strony https://bobuxpolska.pl/

Wełna merino pozyskiwana jest z owiec rasy merynos. Są one jednymi z największych i najstarszych na świecie gatunków owiec. Pierwsze wzmianki o nich pojawiły się ponad 2 tysiące lat temu w Afryce Północnej i Azji. W XII w. merynosy zostały sprowadzone do Hiszpanii, a stamtąd w XVIII w. do innych europejskich krajów.

Z czasem hodowcy starali się stworzyć jak najwydajniejszy i najdoskonalszy gatunek owcy merino, dlatego krzyżowano ją z innymi odmianami. Powstały całe grupy ras różniące się miedzy sobą jakością wełny i wytrzymałością.

Obecnie najliczniejsze i najbardziej cenione występują w Australii i na górzystych terenach Nowej Zelandii. Co ciekawe w Australii jest ich więcej niż ludności zamieszkującej ten kontynent.

Merynosy australijskie i nowozelandzkie dzięki swojej jasnej i białej wełnie są szczególnie pożądane przez producentów, ponieważ taką wełnę najłatwiej zafarbować. Natomiast merynos niemiecki jest bardziej wytrzymały, ale już nie tak miękki jak australijski czy nowozelandzki.

Średnio rocznie z jednego zwierzęcia można uzyskać ok 4 kg wełny, a z najbardziej wydajnych ras nawet do 10 kg.

Owce merino hodowane w trudnych i zmiennych warunkach panujących w górach wykształciły wyjątkową strukturę włókien. Musiały przystosować się do 40 stopniowych upałów i 20 stopniowych mrozów. Przy takiej różnicy temperatur ciepło lub chłód zapewnia zwierzętom karbikowatość włókien, które posiadają liczne kieszonki powietrza. Kiedy panuje upał włókna prostują się ułatwiając oddawanie ciepła, kiedy nastają chłody – włókna skręcają się, dzięki czemu ciepło pozostaje przy skórze.

Ta idealna termoregulacja sprawia, że dzianiny z wełny merino można nosić o każdej porze roku. Dodatkowo cienkie włókno zapewni im lekkość i sprawi, że ubrania wykonane z tej wełny bardzo szybko wyschną.

Kolejną zaletą wełny merino jest jej miękkość i delikatność. Dzięki tym cechom jest szczególnie polecana na wyroby dla małych dzieci, a także dla osób o wrażliwej skórze.

Co ciekawe, włókna merynosa gwarantują również naturalną ochronę UV.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o cudownych właściwościach tego runa to zajrzyjcie tutaj:

A moteczków z wełną merino to wiecie, gdzie szukać?

Zaloguj się by komentować.

Komentarze

0
Anowi
1 year ago
Bardzo ciekawy artykuł
Like Like like 1