Moher jest włóknem szlachetnym, pozyskiwanym z kóz angorskich. Jest lekki, ciepły – idealny na tworzenie różnych dzianin. Mimo że nitka moherowa jest bardzo cienka na pewno w niej nie zmarzniemy.

Moherowe sweterki posłużą nam też wiele, wiele sezonów, ponieważ włókno to jest bardzo trwałe i odporne na użytkowanie. Włosek się nie mechaci i nic się nie „zbija”.

Z moheru możemy dziergać pojedynczą nitką, wtedy będziemy tworzyć „pajęczą nić”, z której powstanie bardzo lekka dzianina.

Na przykład sweterek wykonany tylko z nitki moherowej będzie ważył zaledwie 100g i zajmował malutko miejsca. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli potrzebujemy opatulić się czymś w letni wieczór i potrzebujemy „czegoś” co zmieści się w niewielkiej torebce na ramię, albo gdy nie możemy przekroczyć limitu bagażu, a trzeba być przygotowanym na każdą pogodę.

Z założenia dzianina moherowa ma być luźna, półprzezroczysta i puszysta. Dzięki temu moherowy włosek wypełni oczka i będziemy mogli w pełni wykorzystać jego właściwości izolacyjne. Oprócz tego, że moher doskonale nas ogrzeje, pochłania też wilgoć i pozostaje chłodny w kontakcie ze skórą, nawet gdy temperatura otoczenia rośnie. Dlatego ubrania z jego dodatkiem sprawdzą się zarówno latem, jak i zimą.

Pojedynczą nitkę moherową przerabiamy najczęściej na drutach od 3.0 do nawet 5.0. Wszystko zależy od tego, jak dziergamy i jaki efekt w dzianinie chcemy uzyskać. Jeśli ma być to lekki sweterek, to pewnie sięgniemy po druty 3.5, jeśli chusta, a moher ma dłuższy włosek to nawet druty 4.5.

Moher bardzo dobrze komponuje się też w parze z innymi włóknami. Polecanym przez nas połączeniem jest dodanie do moheru wełny merino – również bardzo miękkiej, delikatnej i ciepłej.
Gdy do nitki moherowej dodamy np. nasze Peppin Merino na cewce uzyskamy już bardziej zwartą dzianinę, a gdy będzie to jeszcze grubsza włóczka np. Maxi Soft od Lana Gatto, wówczas efekt połączenia będzie przypominał w konsystencji „swetrzycho od Stasi”.

Nitka moherowa potrafi być wymagająca, często oczka nie układają się równo, dlatego by ułatwić sobie zadanie warto sięgnąć po druty Novel firmy Addi o lekko karbowanej strukturze. Dzięki nim oczka nie będą nam spadać z drutów i uciekać, a także zyskają równiejszą formę.

Nie bójcie się mieszać moherku z innymi włóknami. W e-dziewiarce kochamy nitkę moherową całym sercem. Miksujemy ją w dzianinach od wiosny do zimy i zachęcamy Was do tego samego.

Zaloguj się by komentować.

Komentarze

0
matylda
1 year ago
Śliczności na zdjęciu, i Ty i sweterek. Ja ubolewam nad tym, że mam spore zapasy włóczek i muszę, po prostu muszę z nich dziergać. Tempo mojego dziergania nie jest zawrotne, więc włóczkowy zapas bardzo wolno topnieje. Dziękuję za wasze pomysły, również te dot. łączenia moheru z innymi włóczkami. Pierwsze doświadczenia już mam i jest to też sposób na szybsze tempo dziergania przez stosowanie grubszych drutów Novel firmy Addi, które u Was kupowałam. Są doskonałe. Pozdrawiam
Like Like