grenadaCo roku wiosną i jesienią włoska firma Lana Gatto obok stałej kolekcji wypuszcza na rynek swoje limitowane włóczki. Charakteryzują je energetyczne kolory i fantazyjne struktury nitki.

Jedną z pierwszych nowości, która znalazła się na półeczkach w e-dziewiarce jest włóczka Aruba. To połączenie modalu (83%) oraz nylonu (17%). Płaski, tasiemkowy rdzeń otoczony jest gęsto włoskami, które w dotyku są bardzo miękkie i puszyste. Dzięki obecności modalu dzianina będzie lejąca i dopasowująca się do figury. Jest to idealna włóczka, jeśli planujemy wydziergać „dekolt woda”. Producent zaleca druty w rozmiarze 5.0., które pozwolą nam na uzyskanie luźniejszej dzianiny. Natomiast kiedy zależy nam na bardziej zwartej strukturze, to zalecamy druty 3.75 lub 4.0. Na bluzeczkę w rozmiarze 38/40 z krótkim rękawem potrzebujemy ok. 4 motków, jeśli dłuższy rękaw to ok. 6 motków.

Kolejną bardzo interesującą włóczką z serii Fashion jest włóczka Grenada. Również z fantazyjną nitką, ale tym razem w regularnych odstępach mamy raz płaską nitkę, raz „kokonik”. Włóczka jest bardzo plastyczna. Decydując się na robienie oczek tylko z fragmentów bez zgrubień, uzyskamy efekt małych prostokącików. Dzięki takiej nitce można stworzyć niespotykane formy dzianin.

Grenada ma w swoim składzie 50% bawełny i 50% modalu, które nawzajem cudownie się uzupełniają. Dzięki modalowi – nowoczesnemu odpowiednikowi wiskozy, dzianina będzie się dobrze układać oraz świetnie pochłaniać wilgoć. Natomiast bawełna sprawi, że całość będzie trzymała formę i nie będzie aż tak mocno lejąca.

Na bluzeczkę w rozmiarze S/M bez rękawów będzie potrzebować ok. 500m, czyli 5 motków. Na bluzkę z krótkim rękawem potrzebujemy ok. 6 motków, a jeśli ma być tył i przód trochę dłuższy, to 7 motków.

Kolejną nowością od Lana Gatto jest włóczka Porto Rico. W swoim składzie skrywa len (40%), bawełnę (30%) i wiskozę (30%). Len odpowiada za delikatną szorstkość w dotyku, wiskoza jest chłodna i lejąca, a bawełna w tej mieszance jest neutralna i idealnie łączy ze sobą pozostałe włókna.

Kolory ciekawie układają się w pasy.

W wiosenno-letnich propozycjach Fashion mamy również 100% bawełnę – jest nią włóczka Martynica. Ten wielobarwny motek to bawełna niemerceryzowana, czyli nitka będzie lekko matowa i bez połysku. Kolory będą układać się w kolorowe pasy. W 100g mamy 250m, a producent zaleca przerabianie ich na drutach nr 4.0. Sięgając po nie, pamiętajmy o własnym doświadczeniu i o tym jak dziergamy, czy ściśle, czy luźno i jaki efekt w dzianinie chcemy osiągnąć. Włóczka pięknie będzie się prezentować we wszystkich ażurach.

Mamy nadzieję, że ten krótki przegląd nowości zainspirował Was na wiosenno-letnie projekty, którymi już niedługo pochwalicie się w naszej galerii prac.

A jeśli macie ochotę bliżej przyjrzeć się opisanym moteczkom, to Mariolcia prezentuje je w e-dziewiarka TV LIVE - odc. 104.

 

Zaloguj się by komentować.