W ostatnich latach przemysł tekstylny bardzo się zmienił. Coraz większy nacisk kładzie się na jak największą naturalność w materiałach, a także ekologiczną hodowlę roślin, które przeznaczone są do ich produkcji. Te dwa czynniki sprawiły, że konopie włókniste, znane i wykorzystywane już od ponad 6000 lat, po raz kolejny przeżywają swój renesans.

Ich uprawa z roku na rok zajmuje coraz więcej hektarów na całym świecie. Rośliny te mogą rosnąć praktycznie na każdej szerokości i wysokości geograficznej, w najróżniejszych warunkach klimatycznych. Są odporne na niższe temperatury, okresy suszy, a także nie wymagają użycia pestycydów.

Najczęściej wykorzystywane są we włókiennictwie, ale nie tylko. Obecne są także w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym, kosmetycznym, farmaceutycznym, spożywczym oraz medycznym.

Co ciekawe, konopie włókniste są jedyną rośliną, której elementy można w całości wykorzystać i przetworzyć. Z łodygi produkuje się włókna i ekobeton, kwiatostany są bazą do produkcji kosmetyków oraz olei, a nasiona służą do wytwarzania oleju oraz pasz.

Nas – Dziewiarki i Dziewiarzy, jednak najbardziej interesuje łodyga, ponieważ to z niej powstają włókna, które potem mamy na drutach.

Włókno konopne ma wiele właściwości, które w codziennym użytkowaniu mogą okazać się bardzo pomocne.

Jego włókno w środku jest puste, co sprawia, że latem dzianina da nam efekt chłodu, a zimą ciepła.

Odzież wykonana z konopi ma właściwości antybakteryjne i grzybobójcze, działa antyseptycznie i zatrzymuje wszelkie drobnoustroje z dala od naszego ciała i tym samym działa antyalergicznie.

Nie podrażnia skóry, a w razie potrzeby wchłonie wilgoć z naszego ciała. Dodatkowo odbija promieniowanie UVB i UVA.

Jej kolejną zaletą jest wytrzymałość. To naturalne włókno jest trzykrotnie odporniejsze na zużycie niż bawełna.

W motku włókno konopne jest lekko szorstkawe i sztywne, jednak po praniu zdecydowanie mięknie, a gdy dodamy do niego jeszcze nasz kochany moherek, to charakter dzianiny zmienia się diametralnie.

Krótko mówiąc motki z konopi włóknistej są zdecydowanie włóczką dla osób kochających naturalność i stawiających na ekologię.

U nas, na e-dziewiarkowych półeczkach możecie znaleźć ją we włóczce Canapa od Lang Yarns. Koniecznie tam zajrzyjcie.

Zaloguj się by komentować.