901 050 008 MZgodnie z kalendarzem przed nami coraz więcej ciepłych dni, więc trzeba się na tę porę roku dziewiarsko przygotować.

Jednym z wyjątkowo prostych i szybkich pomysłów, które chcemy Wam podsunąć, jest bluzeczka dziergana od boku z włóczki Paradise od Lang Yarns.

Tworzą ją dwa prostokąty – nie ma żadnych wykrojów przy szyi, a ilość nabranych oczek jest długością bluzeczki.

Do tego projektu wystarczy umiejętność dziergania prawych i lewych oczek, więc z czystym sumieniem możemy go również polecić osobom początkującym – na pewno sobie poradzą 😉

Paradise to letnia mieszanka bawełny z wiskozą, ale nie jest to zwykła niteczka. Znajdziemy w niej elementy błyszczące i delikatnie pogrubione, które nadadzą dzianinie ciekawą fakturę. Dodatkowo obecność wiskozy sprawi, że efekt końcowy będzie lekko lejący.

Kolory subtelnie się cieniują i przenikają. Włóczka jest piękna sama w sobie i nie trzeba wymyślać do niej żadnych skomplikowanych wzorów, wystarczą same prawe i lewe oczka, zwykły dżersej, który przewrotnie swoją prostotą jeszcze bardziej podkreśli oryginalność niteczki.

Pomysł na bluzkę dzierganą od boku pochodzi z gazetki PUNTO 50 i tak bardzo urzekł Mariolę, że nie mogła mu się oprzeć, więc na drutach, oczywiście Novelach i to jeszcze z serii limitowanej - limonkowej, bardzo szybko pojawiła się rajska niteczka.

Zgodnie z przepisem na projekt potrzebujemy 3 motki włóczki Paradise i druty w rozmiarze 4.0, ale dobierając rozmiar drutów zawsze bierzmy pod uwagę własne doświadczenie, jak my dziergamy – czy ściśle, czy luźno i jaki efekt końcowy chcemy uzyskać.

Gdy już mamy wszystko przygotowane to na rozmiar S/M narzucamy 114 oczek. Tyle oczek da nam długość ok. 48-51 cm. I tu kolejna ważna rzecz – pamiętajmy, żeby dzianinę mierzyć na wisząco, a nie na leżąco, ponieważ pod wpływem swojego ciężaru zawsze troszkę się wyciągnie.

Na rozmiar L/XL nabieramy 122 oczka. Jeśli potrzebujecie dłuższą bluzkę, to nabieracie po prostu więcej oczek, np. 130.

Na krawędzi bluzeczki, która będzie dołem, wykonujemy 7 oczek ściągacza – jedno oczko prawe, jedno oczko lewe itd…

Mariola zdecydowała się na górze bluzeczki na brzeg supełkowy zamiast łańcuszkowego, ponieważ ten jej zdaniem bardziej „dyscyplinuje” krawędź, która będzie nam potrzebna na otwór głowy – w tym miejscu nie będziemy zszywać.

Dziergamy przez 74 cm lub 82 cm (rozmiar S/M lub L/XL), a następnie zszywamy 24cm/27cm, zostawiamy otwór na głowę 26cm/28cm i znowu zszywamy drugie ramię 24cm/27cm.

Włóczka cudownie sunie po drucikach, robótki przybywa raz dwa. Jeśli chcecie dokładniej przyjrzeć się dzianinie Marioli i dowiedzieć się, jak wykonać brzeg supełkowy, to zajrzyjcie jeszcze tutaj:

Prosta bluzka dziergana od boku - 116 odc. e-dziewiarka TV

Miłego oglądania, dziergania i oczywiście pochwalcie się swoimi pracami!

Zaloguj się by komentować.