Chusta to taki typ dzianiny, którą każda dziewiarka pragnie mieć w swojej szafie. To także doskonały pomysł na prezent dla bliskiej osoby. Ogromnym plusem jest również to, że można ją wydziergać z czego tylko nam się zamarzy, a nawet wykorzystać zalegające resztki włóczek z poprzednich projektów. Wtedy powstaje spontaniczne, mozaikowe, „otulaczowe” cudo.

Tym razem chcielibyśmy zainspirować Was do wydziergania lnianej chusty, która jest idealnym dodatkiem na lato. Najszybciej i najprościej będzie wydziergać ją od rogu ściegiem francuskim, czyli zawsze oczka prawe.

Robótkę rozpoczynamy od 3 oczek, odwracamy robótkę i przerabiamy 3 oczka prawe – tak wyglądają pierwsze 2 rzędy,

Trzeci rząd – przekładamy oczko brzegowe, przerabiamy jedno oczko prawe, dodajemy jedno oczko poprzez wyciągnięcie nitki pomiędzy oczkami: przedostatnim i ostatnimi, przerabiamy je na prawo i ostatnie oczko również na prawo; odwracamy robótkę,

Czwarty rząd – najczęściej oczka brzegowe przekłada się na drut, ale w tym przypadku Mariolcia radzi, żeby pierwsze oczko przerobić na prawo, wtedy uzyskamy ładną linię brzegową chusty, na której dodajemy oczka. Czyli nie przekładamy oczka, a przerabiamy na prawo 😉 tak samo jak wszystkie kolejne oczka.

Oczka możemy dodawać zarówno na prawej jak i na lewej krawędzi, wszystko zależy od nas i jak nam jest wygodniej. Różnica będzie polegała tylko na tym, że chusta będzie nam „rosła” albo w prawo, albo w lewo. Natomiast na początku robótki na pewno warto zaznaczyć sobie markerem stronę, po której dodajemy oczka, żeby się nie pomylić.

Piąty rząd – przekładamy oczko brzegowe, przerabiamy kolejne oczka na prawo aż dojdziemy do ostatniego, dodajemy jedno oczko poprzez wyciągnięcie nitki pomiędzy oczkami: przedostatnim i ostatnimi, przerabiamy je na prawo i ostatnie oczko również na prawo; odwracamy robótkę,

Rząd szósty = rząd czwarty, a rząd siódmy = rząd piąty i tak przerabiamy do końca chusty 😉

Jeśli chcecie dokładnie zobaczyć jak wydziergać chustę od rogu, to zajrzyjcie na nasz kanał na YouTube: Zaczynamy dziergać chustę od rogu - 113 odc. e-dziewiarka TV.

A jeśli chodzi o moteczki, które proponujemy Wam na chustę, to piękne komponować będzie się Linello z Crealino. Obydwie są włóczkami lnianymi produkcji Lang Yarns. Idealnie współgrają ze sobą kolorystycznie. Pomysł na chustę jest taki, by rozpocząć od Crealino, następnie przerobić cały motek Linello i zakończyć pasującym Crealino. Dajemy Wam 100% gwarancję, że będziecie zadowolone z końcowego efektu.

Poniżej kilka zestawów kolorystycznych z numerami włóczek:

Linello 52/Crealino 91, 13, 19

Linello 15/ Crealino 15, 59,22

Linello 56/ Crealino 21,79,50

1

2

3

4

Zaloguj się by komentować.

Komentarze

0
BarbaraPie
9 months ago
Bardzo dziękuję za ten artykuł, nawet miałam w koszyku wszystkie składniki na chustę (tą z Crealino w kolorze fuksji i turkusu), tylko trzeba było poczekać na pieniądze i niestety nie udało się bo już jej nie ma. Oby się znów pojawiło to Linello. Będę zaglądała czy już jest :)
Like Like