Witam E-dziewiarki (dziewiarzy) i ich Sympatyczki!!!

nowa praca "obrusowa" skończona - 6. kwietnia 2021

Po bardzo długim okresie "milczenia", ale też cichej, codziennej pracy w przedłużającym się czasie pandemii (niestety ciągle aktywnej) pragnę zaprezentować następny obrus własnego wyrobu.

Tak jak wcześniejszy - pierwszy, z ubiegłego roku, jest to kolejny projekt niemieckiego inżyniera i projektanta Herberta Nieblinga - pod nazwą "Kriemhilde". Tym razem jest jednobarwny, bez efektu melanżu. Miałem nadzieję, że uda mi się go skończyć przed Wielkanocą, ale niestety: dopiero dziś go namoczyłem i mocno zblokowałem na twardych gąbkach.

Jest wykonany z 100% bawełnianego kordonka "Ritorto Toscano" w kolorze ciemnego ecru [z 15 "kulko-motków" (po 100 g = 452 metry każdy, o grubości 5), drutami okrągłymi z długą żyłką grubości 2,5 mm].

Obrus jest dość duży, bo w efekcie naprężenia, ma ponad 220 cm średnicy (a miał mieć "zaledwie" 180 cm). W sumie jest ponad 370 rzędów, a ostatni z nich miał ponad 3600 oczek. Wykonałem go w kordonku z dwóch opakowań (pakowanych po 8 sztuk każdy), z różnych partii (wyprodukowanych w różnym czasie i chyba w różnych miejscach). Początek robótki był "gładki" i beż żadnych problemów (prawdziwa przyjemność pracy!) w kordonku o skręcie "S" (z partii 51 - wyprodukowanej w Chorwacji), niestety druga część, dokupiona po pewnym czasie, była koszmarem. Nitka kordonka skręcała się bardzo i trudno było nad nią zapanować (na banderoli była to partia 533, wyprodukowana poza Unią i miała skręt "Z" !!!). Prace zatem znacznie zwolniły (a trwały w sumie - lekko ponad 8 miesięcy, od końca lipca).

Pomimo niespodzianek (zupełnie nieprzewidzianych, choć widocznych, nawet w napiętej powierzchni) udało się ostatecznie dotrzeć do szczęśliwego finału.

Pozdrawiam Wszystkie Dziergające, życząc nieustającego Zdrowia

Jerzy z Krakowa

gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1   

Zaloguj się by komentować.

Komentarze

0
gilowska
2 years ago
Wspaniała praca (arcyrękodzieło). Gratuluję wygranej w konkursie!
Like Like
0
jerzyh13
2 years ago
Pani Erinio !!!
Dziękuje za odzew i propozycję szydełkowego wzoru na duży obrus. Oto mój adres e-mailowy:

Z góry dziękuję i pozdrawiam "zdrowotnie"
Like Like
0
erinia
2 years ago
Panie Jurku, bardzo ładny wzór na mniejszy i większy obrus szydełkowy Olgi Gulidovej jest do obejrzenia tu: https://www.ravelry.com/patterns/library/lace-tablecloth . Robiłam go kilka miesięcy z 3 kolorów cienkiej nitki bawełnianej i wyszedł wielkości drzwi od stodoły - nie mam go jak zblokować, więc leży. Wzór do niedawna był darmowy, mam pdf, więc jeśli nie uda się go Panu namierzyć w inny sposób, to mogę wysłać na maila. Proszę podać jakiś namiar do siebie. Pozdrawiam i gratuluję cierpliwości.
Like Like
0
agad
2 years ago
Piękna praca! Chapeau bas! :)
Like Like
0
gabrysiunia54
2 years ago
Panie Jerzy ja coś czułam dlaczego Pana nie "widać" i nie pomyliłam się , co tu mówić piękny obrus , gratuluję.
Like Like
0
jerzyh13
2 years ago
Cały czas uśmiecham się, mile "połechtany" (czy tak się jeszcze mówi po polsku), czytając Wasze Pochlebne Komentarze, Drogie Dziergające Koleżanki!!! Jeszcze raz Wam bardzo, bardzo dziękuję za komplementy.
Ale, ale, Pani Basia Włodarska podsunęła mi pomysł na szydełkowy obrus. Może podjąłbym wyzwanie na taki, o podobnej powierzchni, na jakieś 2 metry średnicy. Macie może Panie jakieś pomysły: projekty, gotowe wzory i schematy, linki w Internecie?!?!
W końcu pandemia pewnie jeszcze potrwa kilka miesięcy!
Pozdrawiam Was (w najbliższy poniedziałek odejmę obrus z podkładu, na którym został zblokowany i przeniosę go na ciemne, jednolite tło - zrobię wtedy dodatkowe zdjęcia) i życzę udanej, spokojnej Niedzieli!
Like Like
0
marzena1970
2 years ago
Cudny jest, nie będę się już rozpisywać, bo moje poprzedniczki już wszystko napisały. Podziwiam???
Like Like
0
ANNAJANECZEK 11
2 years ago
Matko Boska Prze najświętsza-arcy dzieło.Nic więcej nie można napisać bo dech zapiera.
Like Like
0
barbara.wlodarska1959@gmail.com
2 years ago
Przepiękny obrus.Również robię obrusy ale na szydełku.Pana to mistrzostwo świata.Pozdrawiam ,Barbara
Like Like
0
Moni42
2 years ago
Panie Jerzy.
Myślałam o Panu ostatnio i zastanawiałam się nawet czy nic złego się nie stało, ponieważ zamilkł Pan na dość długi czas. Baaardzo się ucieszyłam widząc Pana uśmiechniętego :-)
A widząc obrus to Pana "zniknięcie" jest w pełni usprawiedliwione;-))Cóż mam jeszcze napisać skoro moje koleżanki Dziewiarki napisały już wszystko? Podziwiam zdolności, wytrwałość,cierpliwość...Chylę czoła i pozdrawiam bardzo, bardzo serdecznie:-)
Like Like