najlepsze merinoWłóczka Merino pochodzi od owiec rasy Merynosów, które znane są ze swojego miękkiego i delikatnego włosa. Rasa ta jest szczególnie ceniona za jakość swojego włókna, które dostarcza luksusowej włóczki o unikatowych cechach. Merynosy były pierwotnie hodowane w Hiszpanii, ale obecnie są również hodowane w innych częściach świata, w tym w Australii, Nowej Zelandii i Południowej Afryce. Najcenniejsze włókna pozyskuje się z owiec żyjących w chłodnych i górskich rejonach, co sprawia, że włóczka Merino jest doskonale przystosowana do zapewnienia izolacji termicznej.

Zalety włóczki Merino:

 • Miękkość i delikatność: Włóczka Merino charakteryzuje się niezwykłą miękkością i delikatnością, co sprawia, że jest przyjemna w kontakcie z delikatną skórą, nawet dla osób o wrażliwej skórze.
 • Doskonała izolacja termiczna: To jedna z głównych zalet Merino - jego zdolność do utrzymywania ciepła w chłodniejszych warunkach i zapewniania komfortu nawet w wilgotnych warunkach.
 • Oddychalność: Włóczka Merino jest przepuszczalna dla powietrza, co pozwala na swobodny przepływ powietrza, dzięki czemu skóra może swobodnie oddychać.
 • Regulacja temperatury: Ta włóczka doskonale reguluje temperaturę ciała, dzięki czemu nie jest za gorąca w ciepłych warunkach, ani zbyt chłodna w zimniejszych.
 • Antybakteryjność: Merino ma naturalne właściwości antybakteryjne, co sprawia, że jest idealny dla osób cierpiących na alergie.
 • Trwałość: Włóczka Merino jest znacznie bardziej wytrzymała niż inne typy włóczek, dzięki czemu stworzone z niej dzianiny są trwałe i odporne na zniszczenia.

Wady włóczki Merino:

 • Koszt: Jedną z głównych wad Merino jest jej cena. Jest to materiał luksusowy, dlatego jest droższy niż inne typy włóczek.
 • Podatność na filcowanie: W niektórych przypadkach włóczka Merino może być bardziej podatna na filcowanie niż inne włóczki, dlatego wymaga delikatnej pielęgnacji.

Grubość włókna w Merino:

 • Włókno Merino ma różne stopnie grubości, co ma wpływ na właściwości dzianin wykonanych z tej włóczki. Klasyfikacja od najcieńszej do najgrubszego wygląda następująco:
 • Merino Superfine (Extra Fine): Jest to najcieńsza odmiana włókna Merino, która posiada najwyższą jakość i miękkość. Posiada średnicę włókna poniżej 18 mikronów, co sprawia, że jest niezwykle delikatne i luksusowe.
 • Merino Fine (Fine): Kolejna klasa to włókna o średnicy pomiędzy 18 a 24 mikrony. Nadal charakteryzuje się miękkością i jest doskonała do noszenia bezpośrednio na skórze.
 • Merino Medium (Medium): Włókna z tej grupy mają średnicę od 24 do 30 mikronów. Są bardziej wytrzymałe i nadają się doskonale do wyrobów, które mają być używane w różnych warunkach atmosferycznych.
 • Merino Chunky (Bulky): Najgrubsza odmiana Merino, z włóknem o średnicy powyżej 30 mikronów. Nadaje się do szybkiego dziania i tworzenia dzianin o wyrazistej strukturze.

Cieńsze włókno Merino, takie jak Merino Superfine i Fine, jest często preferowane przez dziewiarzy ze względu na kilka kluczowych zalet:

 • Miękkość: Cieńsze włókno jest zazwyczaj miększe w dotyku, co sprawia, że dzianiny są bardziej delikatne i przyjemne dla skóry.
 • Lepsza izolacja termiczna: Drobniejsze włókna Merino zapewniają lepszą izolację termiczną, dzięki czemu są idealne zarówno w chłodniejsze, jak i cieplejsze dni.
 • Większa precyzja w dzianiu: Cieńsza włóczka pozwala na większą precyzję w tworzeniu bardziej skomplikowanych wzorów i detali.
 • Lepsza wydajność: Cieńsza włóczka może mieć większą wydajność na kilogram, co może skutkować mniejszym zużyciem włóczki podczas tworzenia projektów.

Mimo że cieńsze włókno ma liczne zalety, wybór właściwej grubości zależy od indywidualnych preferencji i planowanego zastosowania dzianiny. Każda odmiana Merino oferuje unikalne właściwości, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru włóczki do konkretnego projektu. Wybierając odpowiednią grubość, dzianiny wykonane z włóczki Merino będą nie tylko piękne, ale także wyjątkowo komfortowe i funkcjonalne.

Podsumowując, włóczka Merino to materiał wyjątkowy, który oferuje nie tylko niezrównane walory termiczne, ale także miękkość i komfort noszenia. Dlatego warto inwestować w wyższą jakość, aby cieszyć się trwałymi i pięknymi dzianinami. Różne rodzaje Merino pozwalają na dostosowanie dzierganych projektów do indywidualnych preferencji i potrzeb, umożliwiając tworzenie różnorodnych i unikatowych dzianin.

Zaloguj się by komentować.