Klasyczna
plenfrdeitru

Artykuły

Krasnal co przysiadł w e-dziewiarka.pl

Krasnal MoteuszDawno, dawno temu, gdy na świecie żyły tylko Krasnoludki, a świat był znacznie mniejszy, wtedy to jeden z braci Krasnali, co parał się rzemiosłem dziewiarskim,  postanowił ruszyć w świat w poszukiwaniu najlepszych włóczek. A gdzie on nie był i czego nie widział. Zwiedził najdalsze zakątki ziemi, przebierał w najpiękniejszych włóczkach wschodu i zachodu. Trzymał w swych rączkach najwyśmienitsze akcesoria dziewiarskie, jednak czegoś mu było brak. Od swych braci usłyszał, że Wrocław słynie z gościnności i już wielu Krasnali znalazło tu zaciszny kąt. Postanowił więc wstąpić do tego magicznego miasta, a nuż znajdzie to, czego nigdzie na świecie znaleźć nie potrafił. Błądził biedaczek i siadł pod lipą i pewnie siedziałby do tej pory, gdyby nie to, że usłyszał jak Dziewiarki rozmawiają o przepięknym i urokliwym miejscu na wrocławskim Nadodrzu. Postanowił sam się przekonać, czy opowieści zasłyszane pod lipą okażą się prawdziwe. Wziął w garść swój motek (który trzeba Wam wiedzieć zwinięty jest z samej wielkiej brody Krasnala) i wstąpił do sklepu przy pl. Staszica 20, a oczarowany tym miejscem postanowił zostać na dłużej.

Niestety nie znamy języka Krasnali, a temu najwidoczniej na widok tylu włóczek aż dech zaparło, więc nie wiemy jak się do niego zwracać. Prosimy zatem Was nasze drogie Dziewiarki o podpowiedź, jakie ten Krasnal powinien mieć imię. Na Wasze propozycje będzie można głosować, a imię na które zagłosuje najwięcej Dziewiarek zostanie podane do publicznej dziewiarskiej i nie tylko wiadomości...

Krasnal w e-dziewiarka.pl Krasnal w e-dziewiarka.pl Krasnal w e-dziewiarka.pl
Krasnal w e-dziewiarka.pl Krasnal w e-dziewiarka.pl Krasnal w e-dziewiarka.pl

Projekt i wykonanie makiety Krasnala: Piotr Rychel - www.rychel.com.pl
Wykonanie odlewu: Piotr Makała - www.wytwornia.wroclaw.pl

 

Jeśli to październik, idź na Nadodrze. Lub pojedź pociągiem

bm

03.10.2013 , aktualizacja: 03.10.2013 07:24
Dzisiejsza ul. Drobnera (Matthiastrasse) na pocz. XX wieku Dworzec Wrocław Nadodrze, ok. 1917 roku

Dzisiejsza ul. Drobnera (Matthiastrasse) na pocz. XX wieku
Fot. Rep. za: Spacerem po dawnym Wrocławiu

Dworzec Wrocław Nadodrze, ok. 1917 roku
Fot. Rep. za: Spacerem po dawnym Wrocławiu

Październik najlepiej spędzić na Nadodrzu. W piątek w Ratuszu zostanie otwarta wystawa o Przedmieściu Odrzańskim, a w sobotę zaczną się wycieczki kolejowe. Lokomotywa z 1942 roku zawiezie nas z dworca Nadodrze do Sołtysowic i z powrotem.

Odrzańskie rządzi, co do tego nie ma wątpliwości. Rewitalizacja wsparta promocją rodzi ciekawość wśród wrocławian i turystów, żeby sprawdzić, co słychać i widać na Nadodrzu. Muzeum Miejskie Wrocławia postanowiło pokazać potencjał historyczny tej części miasta, organizując wystawę i sesję naukową. Wystawa otwiera się w piątek o 16.30 w Ratuszu, zobaczymy na niej zdjęcia, grafiki, mapy i inne dokumenty składające się na obraz dzielnicy z aspiracjami i potencjałem.

Przedmieście Odrzańskie, przyłączone do Wrocławia w 1808 roku, miało charakter przemysłowy. Świetnie tu prosperowały wytwórnie luster, szkła, wody sodowej, warzelnie ałunu, wytwórnie guzików.

W latach 40. XIX wieku była to zaledwie dzielnica robotnicza, uboga i pozbawiona zieleni, z obskurnymi podwórkami. Powoli jednak awansowała - pod koniec XIX wieku standard kamienic zdecydowanie się poprawił, w 1853 roku wprowadzono na Przedmieściu Odrzańskim gazowe oświetlenie ulic, a regulacja koryta Odry umożliwiła ich brukowanie. Zaczęli się tu sprowadzać ludzie majętni, których stać było na budowę pięknych domów.

Dzisiaj to jedna z najlepiej zachowanych historycznych dzielnic Wrocławia, stosunkowo mało zniszczona w czasie oblężenia Festung Breslau. Najbardziej rozpoznawalną budowlą jest neogotycki budynek dworca, zaprojektowany przez Hermanna Grapowa i wzniesiony w 1868 roku, ale rozbudowywany do 1912 roku. Jest w tej chwili drugim co do wielkości wrocławskim dworcem. Warto go odwiedzić, tym bardziej że Muzeum Miejskie razem z Infopunktem Nadodrze zapraszają na historyczne przejazdy pociągiem prowadzonym przez lokomotywę Ty - 2 z lat 1942-1947 na trasie dworzec Nadodrze -Sołtysowice - dworzec Nadodrze. Przejazd trwa ok. 35 minut.

Cały tekst: http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,14712414,Jesli_to_pazdziernik__idz_na_Nadodrze__Lub_pojedz.html#ixzz2qJ9t4vdu


Komentarze

0 #29 ludwiste 2014-01-30 19:09
Świetny, Moteusz, zadumany,taki milutki. Podoba mi się. :lol:
0 #28 Ewusia 2014-01-24 23:30
Proponuję Amadeo Krasnowłóczek
0 #27 jowika 2014-01-15 20:26
może Włóczkosław?
0 #26 Mariolcia 2014-01-15 19:36
Piękne imiona wymyśliłyście
0 #25 keselina 2014-01-15 13:20
Może Drutosław?
0 #24 kasia0210 2014-01-15 12:41
Cytuję Makunka:
A dlaczego nasz krasnal ma nie mieć imienia i nazwiska? Ja od początku nazwałam go Dziewiarek, a Marzena zaproponowała Moteusza, który jest moim zdaniem świetny! Może więc Moteusz Dziewiarek? Brzmi dostojnie!

popieram pomysł Makunki -Moteusz Dziewiarek brzmi bardzo krasnalsko :)
no i warto wziąć pod uwagę to, że właśnie Makunka będzie z nim spędzać dużo czasu
0 #23 graluk40 2014-01-14 10:29
A może Rychelek
0 #22 Makunka 2014-01-14 09:23
A dlaczego nasz krasnal ma nie mieć imienia i nazwiska? Ja od początku nazwałam go Dziewiarek, a Marzena zaproponowała Moteusza, który jest moim zdaniem świetny! Może więc Moteusz Dziewiarek? Brzmi dostojnie!
0 #21 magda_c 2014-01-14 08:40
ZADUMEK-przytargał swój kłębek a tu tyle pokus na niego czyha więc myśli Krasnal ,którą wełenkę najpierw wrzucić na druty a może szydełko... ale jak dłużej mu się przyglądam to wygląda na męża dziewiarki,którego głowa rozbolała bo oczami wyobraźni widzi jak mu żona te motki do domu przemyca
0 #20 jowika 2014-01-14 01:09
No tak nie zauważyłam, że się powtarzam :-)
Będę bardzo kreatywna i zaproponuję
"e-dziewiarek" ;-)

Zaloguj się i skomentuj.

Newsletter

Zgadzam się z regulaminem sklepu oraz polityką prywatności

Sprawdź co jeszcze przygotowaliśmy dla Ciebie

Wydziergane z marzeń

Zapraszam do obejrzenia moich prac. Często inspiracje znajduję w internecie, wśród znajomych, a także czasami sama wymyślam.
Zapraszam Archiwum

Ostatnie newslettery

Tu znajdziesz ostatnio wysyłane newslettery. Jeśli nawet nie otrzymałaś go na skrzynkę pocztową.
Przejdź do listy newsletterów

Forum

Zostaw wiadomość dla innych użytkowników, znajdź odpowiedź na trudne pytania lub umów się na wspólne dzierganie.
Wejdź na Forum

Jeżeli masz problem ze złożeniem zamówienia, zadzwoń do nas, chętnie Ci pomożemy.
logo Mari Yarn jest zastrzeżonym znakiem towarowym.