Włóczka Sol Degrade ma wiele twarzy, można ją przerabiać na drutach mniejszych niż zalecane, można na większych, jedno jest pewne, dzierganie z niej uzależnia :) Można od góry do dołu, można w kierunku odwrotnym, tym razem postanowiłam dziergać od boku do boku. W dodatku tak jak w kominie z oczkami spuszczanymi, spruć część oczek na końcu. Dzierganie ekstremalne, bo właściwie efekt pracy zagadkowy, da się nosić, czy nie?

Inspiracją był model topu, który zobaczyłam w Sandrze Specjalnej, gdzie użyto innej włóczki. A jak wiadomo latem słabość mam do Sol-a to i wiedziałam, że jakiś energetyczny kolorek będzie mój.

Dane techniczne: na top widoczny na zdjęciu zużyłam 2,5 motka włóczki Sol Degrade nr 160, druty nr 4.5.

Przód i tył to są 2 prostokąty, na 1 prostokąt narzuciłam 83 oczka, po 1 rzędzie oczek lewych przeszłam do przerabiania wzoru warkoczowego. Te 83 oczka to jest długość topu, jeśli ktoś chce mieć dłuższy powinien nabrać więcej oczek, podzielnie przez 14 (liczba oczek musi być podzielna przez 14+11+2 oczka brzegowe). Po dojściu na przewidywaną szerokość topu (trzeba mieć na uwadze, że sprucie oczek spowoduje ogólne powiększenie się dzianiny), luźno zakończyłam wszystkie oczka i sprułam po oczku zaznaczonym na schemacie jako strzałka. Mając taką jedną część wyprałam ją, ułożyłam, prostując niteczki i zostawiając do wyschnięcia. Po wyschnięciu z duszą na ramieniu przymierzyłam do siebie czy pasuje.... uffff pasowało. Moja jedna gotowa część ma 43 cm szerokości (co dało 15 skrzyżowań warkoczyka) a długości ma około 58 cm. Drugą część wykonałam tak samo, z tym, że schemat rozpoczęłam w układzie odwotnym, czyli gdy w 1. części na początku był warkocz, to w 2.części na początku był y 4 oczka prawe.

Na jednym ze zdjęć pokazuję różnicę, jaka występowała między częścią gotową, a drugą taką bez sprutych oczek. Pięknie wyglądają razem, prawda? :)

ba

Po wyschnięciu 2. części, zszyłam na ramionach około 11 cm z każdej strony, zostawiając otwór na głowę, następnie zszyłam przód i tył po bokach, zostawiając sobie rozporki, które na końcu obrobiłam 1. rzędem oczek lewych. Top z Sol Degrade prezentuje się jak widać, jest przewiewny i ciężki, dzianina stała się lejąca.

Poniżej jest schemat wzoru warkoczowego wykorzystanego w tym topie.

schemat

gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1   

 

 

 

 

 

Zaloguj się by komentować.

Komentarze

1
baska-w
5 years ago
Top jest super. :lol: Nie wiem jak spruć to zaznaczone lewe oczko po zakończeniu prostokąta :sad: .
Like Like
0
ajerkoniak
6 years ago
To się nazywa twórcze podejście! Topik jest super!!!
Like Like
0
ACHania
6 years ago
Topik jest śliczny!!! A co do Sol Degrade to też twierdzę, że uzależnia. Zrobiłam już 10 kominów, 3 bluzeczki...i mam ochotę na TOPIK!
Like Like
0
anna2578
6 years ago
Mariolciu -podziwiam co tu dużo mówić Ty po prostu masz TALENT,a ten topik to potwierdza.....
Like Like
0
Moni42
6 years ago
Mariolciu zgadzam się.Sol Degrade uzależnia i to bardzo.Pomysł z topem świetny.Dziękuję za kolejną inspirację :lol:
Like Like