Każda z Was z całą pewnością wie, co to jest metryczka na włóczce i do czego służy. Metryczki jednak się zmieniają i zawierają coraz więcej informacji. Oprócz podstawowych danych dotyczących składu włóczki, metrażu, numeru koloru i farbowania, pojawiają się nowe obrazki, kody i nie bardzo wiemy, do czego mogą służyć.

Czasami zdarza się, że zabraknie Ci włóczki i chcesz dokupić ten sam kolor, nic prostrzego, dzwonisz do e-dziewiarki i podajesz numer z metryczki. Ważne jest również, abyś podała numer farbowania, wtedy będziesz miała 100% pewności, że kolor będzie idealnie pasował. Numer farbowania jest przez producenta oznaczany kodem, który identyfikuje każdą kolejną sesję farbowania. Zazwyczaj wiąże się to z przygotowaniem barwników, kompozycji barwnych od początku. Mimo, że teraz wszystkim sterują komputery, to może się zdarzyć, że jednego koloru składowego jest odrobinę więcej i już efekt końcowy nie będzie w 100% identyczny jak z poprzedniego farbowania.

 

Możemy wtedy zauważyć w robótce delikatnie inny odcień koloru.

1 - numer koloru

2 - numer farbowania

3 - kod QR

kliknij w zdjęcie aby powiększyć

1

Na metryczkach włóczek od firmy Lang Yarns, możemy zauważyć również kod QR, który jest coraz częściej umieszczany na nowych włóczkach lub nowych kolorach już istniejących włóczek.

Co to jest w ogóle kod QR?

Jest to nic innego w tym przypadku jak zakodowany adres internetowy. Możemy użyć aplikacji w smartphonie do zeskanowania tego kodu i zostaniemy automatycznie przekierowani na stronę producenta, gdzie możemy sprawdzić pochodzenie danej włóczki. Jest to wspaniała sprawa, gdyż od razu się dowiemy z jakiej części świata pochodzi surowiec na włóczkę, z jakiego gospodarstwa, a nawet poznamy szczegóły hodowli, gatunek owcy, aż do momentu wyprodukowania włóczki.

Ale po kolei. Kod QR przenosi nas na stronę https://www.langyarns.com/index.cfm?dolphin=0A83CF5E-155D-006D-013C-8A67AA063DF2

Jest to dość skomplikowany link, dlatego jeśli nie masz pod ręką smartphonu, to możesz wejść na stronę https://www.langyarns.com 

Teraz znajdujemy w menu strony link pod nazwą "Trace your yarn" - zobacz poniższą grafikę:

 

kliknij w zdjęcie aby powiększyć

trace your yarn

Następnie zobaczymy:

kliknij w zdjęcie aby powiększyć

trace your yarn

W zaznaczonych polach podajemy jedynie nr koloru i farbowania. Nazwa włóczki pojawi się automatycznie.

Po wpisaniu danych z metryczki pokazanej na pierwszym zdjęciu, otrzymamy takie informacje.

kliknij w zdjęcie aby powiększyć

trace your yarn

Klikamy w strzałkę i przechodzimy do właściwych informacji:

kliknij w zdjęcie aby powiększyć

trace your yarn

Mamy tu chyba wszystkie informacje dotyczące Twojego motka. Dodatkowo możesz kliknąć mapkę, jeśli nie do końca wiesz, gdzie np. leży Patagonia.

Co zrobić, jeśli nie znamy jęz. angielskiego? Nic prostszego. Mamy przecież Google - https://translate.google.pl/


 

Firma Lang Yarns zaczęła również informować na metryczkach o tym, że surowiec na włóczki nie jest pozyskiwany z hodowli, gdzie stosuje się mulesing. 

mulesing

Co to jest mulesing, dowiesz się z artykułu Co musisz wiedzieć o włóczkach Atelier Zitron

Zaloguj się by komentować.