Proszę nie mylcie mikronów z mikrobami. Poniższe informacje dotyczą grubości włókna, które znajduje się w naszych włóczkach w porównaniu z ludzkim włosem.

Zasada generalna jest taka - im mniejszy przekrój włókna, tym jest ono delikatniejsze, milsze dla skóry, a dzianiny z nich wykonane są po prostu cieplejsze.

Jak widać na poniższej prezentacji, włókno merino o przekroju 14-22 mikrony jest porównywalne z kaszmirem 15-19 mikronów i dla nawet bardzo wprawnego oka, dzianiny wykonane z tych dwóch włókien są trudne do rozpoznania. Warunkiem koniecznym do tego jest jednak włókno merino bardzo wyskokiej jakości, które dostępne jest głównie we włóczkach firmy Atelier Zitron (16-18 mikronów). Inne firmy też mają wysokiej jakości merino, jednak ich grubość waha się od 19 aż do 28 mikronów (zazwyczaj 22-24 mikrony), czyli wartość maksymalna jest równa ok. połowy przekroju ludzkiego włosa. 

Oprócz samej grubości włókien, bardzo ważna jest również ich długość. Warto tu porównać włóczki z włóknem yaka.

Nasuwa się pytanie, dlaczego różne firmy mają włóczki z yaka, jednak w dotyku tak bardzo czuć różnicę, mimo że grubość włókna jest bardzo podobna. Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Im dłuższe włókno tym włóczka oraz dzianina z niej wykonana jest milsza dla skóry, włos nie wypada tak łatwo z dzianiny, a sama dzianina jest dużo trwalsza i odporna na użytkowanie. Tu dla porównania można podać jak różne długości włókien yaka stosowane są we włóczkach. Te najtańsze zawierają włókno o średniej długości ok. 4-5 cm, najdroższe ok. 15-16 cm. 

To jest właśnie odpowiedź na pytanie wielu Dziewiarek, które kupiły włóczką Yak od Atelier Zitron. Wyjątkowość tych włóczek jest połączeniem wysokiej jakości włókien yaka oraz merino. Można pomylić z kaszmirem, który też ma swoje różne poziomy jakościowe, ale to już historia na inny artykuł.

IMG 20190331 115950

Zaloguj się by komentować.

Komentarze

0
ajerkoniak
5 years ago
Bardzo ciekawy artykuł, prosimy o więcej!
Like Like
0
Anowi
5 years ago
Bardzo ciekawe informacje
Like Like